Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  
Geri git   Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti > Genel Konular > Kıbrıs'tan Haberler

Kibrisda.com


Cevapla
Seçenekler
 
LinkBack Share Stil
Alt 07-05-2010, 07:16 AM   #1 (permalink)
Administrator
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 234
Standart "KTHY'nin bu halde olmasının nedeni dönemin yöneticileri ve Hava-Sen"Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın bugünkü halinde olmasının sorumlularının, “dünya havacılığındaki gelişmeyi göremeyen ve bugün bir dünya markası olan THY’nin ortağı olarak uçmayı hedeflemek yerine ‘biz bu işi yaparız’ diyen dönemin yöneticileri” ile “5 ay önce yüzde 15 indirime razı olmayan Hava Sen” olduğunu belirtti.

Bakanlık, hedefinin, KTHY’nın isminin yaşatılması ve KTHY’nin gururla göklerde yeniden THY modeli gibi uçabilmesi olduğunu da açıkladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Basın Bürosu aracılığıyla bugün yapılan yazılı açıklamada, dün Ercan Havaalanı’na 500 yolcu gittiği ve bunların 290’nın mağdur edildiği yönündeki haberlere de değinildi, dün havaalanında bakanlık olarak yapılan çalışmalarda 179 mağdur yolcu bulunduğunun tespit edildiği ve konulan ek seferle bu yolcuların mağduriyetinin de giderildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca 12 Temmuz’dan sona yapılacak daha sık frekanslı uçuşlarla, sorunların asgariye indirileceği ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLERLE DONATILDI”

“Kamuoyunun günlerden beridir KTHY’nın geldiği son durum hakkında birtakım yanlış bilgilerle donatıldığını Bakanlık olarak üzülerek gözlemlemekteyiz. KTHY’nın 21 Haziran’da AOC’sinin (Aircraft Operation Certificate ) iptal edilmesiyle birlikte sorunlarının arttığı bir gerçektir.

Hükümet etme sorumluluğu gereği olayları toplumsal barışa katkı koyacak şekilde çözmek ve halk kitlelerini hiçbir gruba düşman etmemek adına Bakanlık olarak sadece belirli zamanlarda açıklama yapıp halkımıza doğru ve özet bilgiler aktarmış bulunmaktayız. Buna karşın Hava Sen’in sağduyulu hareket etmemesi ve yönetimle işbirliğine hiçbir şekilde sıcak bakmaması KTHY ve yolcularının mağduriyetine sebep olmuştur.

“BUGÜN YAŞANAN OLAYLARIN MİMARLARI DÖNEMİN YÖNETİCİLERİ VE HAVA SEN”

Genel olarak THY ile ortaklığı iki kez elimizden kaçırarak bir dünya markası haline gelen THY’nın bir ortağı olarak göklerde gururla uçmayı hedeflemek yerine dönemin yöneticilerinin ‘biz bu işi yaparız kimseden de destek istemeyiz’ iddialarıyla başlayıp dünya havacılığındaki gelişmeyi göremeyenler ile 5 ay önce yüzde 15 indirime razı olmayan Hava Sen’in bugün yaşanan olayların gerçek mimarları olduğu kesindir. KTHY’nın bugün neden ve niçin bu halde olduğunun gerçek cevabı yukarıdaki iki paragrafta saklıdır.

SENDİKANIN HAYIR DEMESİNDEN SONRA KTHY’NİN KURTARILMA ŞANSI SONA ERDİ

Hükümeti devraldığımız ilk günden itibaren elindeki raporlarla battığı ispat edilen KTHY’nı kurtarmak için hükümetimiz azami gayret sarf etmiştir. Hükümet olarak yapmış olduğumuz icraatlar 5 ay önce sendikanın çalışanların ücretlerinden yüzde 15 indirime ‘hayır’ demesinden sonra KTHY’nın kurtarılma şansı da son bulmuştur. Hükümet olarak hedefimiz bugüne kadar yaşanan ihale süreci dahil tüm süreçte her zaman KTHY’nın isminin yaşatılması ve KTHY’nin gururla göklerde yeniden THY modeli gibi uçabilmesidir.

“YOLCULARIN YAŞADIKLARI OLUMSUZLUKLARIN SEBEBİ HAVA SEN’İN GEREKLİ KATKIYI SAĞLAMAMASI”

Geçiş süreci içerisinde KTHY Atlasjet birlikteliği ile uçacak olan yolcuların bazı olumsuzluklar yaşadığı gerçektir. Bu sıkıntının temel sebebi KTHY Yönetim Kurulu’na Hava Sen’in gerekli katkıyı sağlamaması ve Yönetimin gerekli yolcu bilgilerini Atlasjet yönetimine devredememesinden kaynaklanmıştır.

Yönetim Kurulu gerekli yolcu bilgilerinin KKTC’de alınamayacağını anladığı andan itibaren Bakanlıkla gerekli çalışmayı yapmış ve KTHY bilgilerine ancak yurt dışındaki ofislerinden ulaşabilmiştir. Bu süre içerisinde yaşanan bilgi eksikliğinden gerekli uçuşlar düzenlenememiş ve aksaklıklar yaşanmıştır.

Ercan Devlet Havalimanında dün yaşanan sıkıntının esas nedeni bu olmakla birlikte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı konuya hemen müdahil olmuş ve havaalanındaki tüm yolculara bugün saat 17.00 de İngiltere’ye ek bir sefer düzenleneceğini anında bildirmiştir. Basında bugün çıkan haberlerde 500 kişinin havaalanına gittiği, bunların 210 kişisinin İngiltere’ye uçtuğu, geriye kalan 290 yolcunun perişan olduğundan bahsedil ektedir.

Bakanlık yetkililerinin Atlasjet’le dün Ercan Devlet Havalimanı’nda yaptığı çalışmalar neticesinde 179 yolcunun mağduriyeti tespit edilmiş, konulan ek seferle de tüm yolcuların mağduriyeti giderilmiştir.

YOLCU MAĞDURİYETLERİ MİNİMUMA İNDİRİLECEK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde elde edilen yolcu bilgileri Atlasjet yönetimiyle paylaşılmıştır. 5 Temmuz 2010 tarihinden itibaren elinde biletlenip ödemesi yapılmış KTHY bileti olan tüm yolcularımız Atlasjet ofisleri ve/veya ilgili seyahat acentelerine başvurmaları halinde biletleri ücretsiz olarak Atlasjet tarafından pass bilete çevrilecek, Atlasjet rezervasyon sistemine işlenebilecek bu bilgiler sayesinde de yolcuların mağduriyeti minimuma indirilecektir. Elde edilen sağlıklı bilgiler sayesinde hazırlanan yeni uçuş programı 12 Temmuz 2010 tarihinden itibaren daha sık frekanslı uçuşlar başlayacak ve bu sayede tüm yolcularımızın sorunları asgari seviyeye çekilecektir.

UÇUŞ SORUNU OLANLAR KRİZ MASASINA NASIL ULAŞABİLECEK

KTHY yolcularının olumsuz herhangi bir olayla karşılaşmaması için uçuşu ile sorunu olan tüm yolcularımız Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda kurulan kriz masasına 228 36 66 ve 227 23 31 nolu telefonlardan direkt olarak ulaşabileceklerdir. Elinde bileti olup uçamayan ve/veya başka bir havayolu ile uçan yolcularımız da şikâyetlerini ilgili kriz masasına aktarabilecek böylece bakanlık olarak yolcularımızın sorunlarına direkt çözüm üretme şansımız olacaktır.

KTHY PERSONELİNİN ÖDENMESİ VE TEŞEKKÜR

Başbakanlık, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile dün yapılan ortak çalışma sayesinde KTHY’nın ödenmeyen Mayıs ayı maaşlarının 5 Temmuz 2010 tarihinde, Haziran ayı maaşlarının ise 7 Temmuz 2010 günü ödeneceği belirtilmiştir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 21 Haziran tarihine kadar azimle çalışan tüm KTHY çalışanlarına da özverilerinden dolayı teşekkür eder. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
kktc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Kaya Artemis Hotel - Merit Hotel - Rocks Otel - Jasmine Court Otel - Malpas Otel - Dome Otel - The Savoy Ottoman Palace - Acapulco Hotel - Kıbrıs Kongre - Mercure Hotel - Kıbrıs Rent a Car

Şu Anki Saat: 10:45 PM


Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
@kibrisda.com Uzantılı Ücretsiz Mail
Sign up
Check e-mail