Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  
Geri git   Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti > Genel Konular > Kıbrıs'tan Haberler

Kibrisda.com


Cevapla
Seçenekler
 
LinkBack Share Stil
Alt 07-21-2010, 07:03 AM   #1 (permalink)
Administrator
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 234
Standart Rum siyasilerden 20 Temmuz açıklamalarıRum siyasiler, 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtını “kınamak” için yaptıkları açıklamalarda siyasi mesajlar göndererek, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerde strateji değişikliği gereğinden söz ettiler.

Politis ve diğer gazeteler, DİSİ, EDEK ve DİKO partilerinin, strateji değişikliği gereğinden bahsederken AKEL’in ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın icraatlarını savunduğunu yazdılar.

Habere DİSİ açıklamasında, görüşmelerde özlü bir ilerleme sağlanmasının mümkün olması için Rum tarafının bütünlüklü bir stratejiye sahip olması gerektiği belirtildi.

DİSİ, Türkiye’nin “kabul edilemez” taleplerine boyun eğmemeleri, Yunanistan’ın ve AB’ın desteğiyle, Kıbrıs’ın tüm yasal sakinlerinin barış içinde yaşamasını garanti altına alacak olan çözümü talep etmeleri gerektiğini vurguladı.

DİKO yaptığı açıklamada yeni bir talepkâr taktik ve strateji gerekliliğini vurgulayarak, Türkiye’nin yeniden sanık sandalyesine oturmasını arzulamaları, Türk yöntemlerini şikayet etmeleri ve Türkiye için bedel ve karşılığı artıracak olan koşulları yaratmaları gerektiğini savundu.

İç cephede birliğin gerekliliğini de ifade eden DİKO, çözüme ilişkin tezler ve ilkelere yönelik ortak çerçevenin belirlenmesine yönelik Hükümet’e yapmış oldukları talebi de anımsattı.

Alithia gazetesine göre DİKO açıklamasında ayrıca “işgal” olarak nitelendirdiği Barış Harekatı yıldönümünde, Kıbrıs sorununun kritik bir dönemeçte, çözüm sürecinin ise dönüm noktasında bulunduğunu belirtti.

DİKO, “Kıbrıs sorununa uluslararası hukuk, AB ilke ve değerleri ve BM kararları çerçevesinde adil, yaşayabilir ve işlevsel bir çözüm bulunmasına yönelik haklı mücadelelerine yönelik inancını” da dile getirdi.

AKEL açıklamasında “işgal, istila, Atilla barbarlığını, kültürel mirası tahrip edilmesini, kolonizayon, 1974’ten sonrasını izleyen ayrılıkçı faaliyetleri” kınadığını belirtti.

“Dönüş hakkının garanti altına alınmasına yönelik mücadelede göçmenlerin yanında olduklarını” belirten AKEL, Hristofyas hükümetinin, dünya ekonomik krizin yarttığı zorluklara rağmen “göçmenler” ve “mahsurlar” olarak nitelendirdikleri Kuzey’de yaşayan Rumlar için yaptıklarını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

AKEL, “Kıbrıs halkının, işgalin; 36.yılında,işgalden kurtulma ve ülkenin yeniden birleşmesi mücadelesinin içerisinde olduğunu” belirterek, tüm arzularının, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda çözüm bulunması olduğunu belirtti.

AKEL çözümün; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, federasyon olması gerektiğini de yineledi.

AKEL açıklamasında ayrıca Hristofyas’ın müzakereler masasındaki öneriler paketinin, müzakereler sürecini hızlandırması mümkün olan yaratıcı bir müdahaleyi teşkil ettiğini ifade etti.

AKEL, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Hristofyas’ın öneriler paketine yönelik tepkisinin olumsuz olduğunu, bunun da; Türk tarafının, yıl sonuna kadar çözüme ilişkin açıklamalarının, “imaj yaratma oyunu olduğunu kanıtladığını” ileri sürdü.

AKEL, Kapalı Maraş bölgesinin iadesinin, Kıbrıslı Türklerin izolasyonun kaldırılmasıyla ilişkilendirilmesi konusunu da yineledi.

KS EDEK de yaptığı açıklamada, “kendilerini görülen tehlikelerden uzaklaştıracak olan, ilkelere dayalı tezlerde ısrarlı olarak, yeni bir stratejinin belirlenmesi gerektiğini” vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin stratejik hedefe bağlı olduklarını ifade eden KS EDEK, çözümün; Türkiye’nin “yıkıcı vasiliği” olmaksızın, yaşayabilir, işlevsel, uluslararası ve Avrupa hukukuna dayalı demokratik bir çözüm olması gerektiğini belirtti.

EVRO.KO ise açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın siyasetinin sonuçlarının, Kıbrıs Rum tarafının bilindik ilkelere dayalı tezlerinin değer kaybını teşkil ettiğini belirtti.

EVRO.KO, görülmekte olan elverişsiz gelişmelerin iç cephede dinamiklerin parçalanmasını değil birliği gerektirdiğini ifade etti.


Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, baskıların ve Türk “planlarının” göğüslenmesi amacıyla Rum liderliğine ve halkına çağrıda bulundu.

Çevreciler, “Kıbrıs’”ın özgürlüğünün savulması için hayatını kaybedenler için en iyi duanın, BM kararlarına, AB ilke ve değerlerine dayalı Kıbrıs sorunun çözümünde ısrar etmek olduğunu ifade etti.
kktc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
@kibrisda.com Uzantılı Ücretsiz Mail
Sign up
Check e-mail