Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  
Geri git   Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti > Genel Konular > Kıbrıs'tan Haberler

Kibrisda.com


Cevapla
Seçenekler
 
LinkBack Share Stil
Alt 08-13-2010, 06:53 AM   #1 (permalink)
Administrator
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 473
Lightbulb GKK Komutanlığı Daysal’a emanetGüvelik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK)’da Görev ve Emir -Komuta Devir- Teslim Töreni yapıldı. GKK Komutanlığı görevi Tümgeneral Abdullah Recep tarafından, bu göreve iki yıl süreyle atanan Tümgeneral Mehmet Daysal’a devredildi. Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBKK) Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, ana muhalefet Cumhuriyetti Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, üst düzey komutanlar, bası sivil toplum örgütlerinin başkan veya temsilcileri ile davetliler katıldı. GKK Karargahı’ndaki tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun askeri törenle karşılanmasıyla başladı. Bunu İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi izledi. Tören, 4 Ağustos 2010 tarihli atama emirlerinin okunmasıyla devam etti. Görevi devredecek Tümgeneral Abdullah Recep konuşmasından sonra GKK Brövesini, komutanlığı devralacak Tümgeneral Mehmet Daysal’a taktı. Komutanlık forsunun takdimini emir-komuta devir teslimi izledi. GKK görevini devralan Tümgeneral Mehmet Daysal, bu görevi kendisine devreden Tümgeneral Abdullah Recep’e Hizmet Anısı Şildi takdim etti. Tören, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığını devralan Tümgeneral Mehmet Daysal’ın konuşmasıyla devam etti. Bunu, KTBK Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu’nun görevi devreden Tümgeneral Abdullah Recep’e Hizmet Anısı Şildi takdimi izledi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasıyla devam eden tören, Eroğlu’nun Tümgeneral Abbullah Recep’e Hizmet Anısı Şildi vermesiyle tamamlandı. Törenden sonra katılanların onuruna resepsiyon verildi.

TÜMGENERAL ABDULLAH RECEP

Tümgeneral Abdullah Recep, görevi devretmeden önce yaptığı konuşmada, iki yol süreyle GKK’nın komutanlığını üstlenmenin onurunu taşıdığını söyledi. Recep, iki yıl önce aldığı GKK Komutanlığı’nı devrederken, Kıbrıs Türk halkının bağrından çıkan böyle bir orduya komuta etmekten duyduğu onur ve gururu kelimelere sığdıramadığını belirtti. Recep, GKK’ya komuta etmenin beraberinde ağır bir sorumluluğu da getirdiğini ifade ederek, görevi devralan Tümgeneral Mehmet Daysal’ın bunun bilincinde bayrağı daha da yükselteceğini söyledi. Abdullah Recep, KKTC’nin anayasal silahlı ordusu olan GKK’nın kendisine verilecek her görevi azim ve sadakatle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya hazır olduğunu anlatarak, kendi görev süresi içinde destek ve ilgilerini eksik etmeyen cumhurbaşkanları, meclis başkanları, başbakanlar, bakanlar ve tüm kurum kuruluşlarla Kıbrıs Türk halkına teşekkür ederek “Şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Recep, GKK görevini devralan silah arkadaşı Tümgeneral Mehmet Daysal’ın emir ve komutasındaki GKK’nın daha da ileri başarıları yakalayacağından emin olduğunu belirtti.

TÜMGENERAL DAYSAL

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na iki yıl süreyle emir ve komuta edecek Tümgeneral Mehmet Daysal ise konuşmasında, geçmişi kahramanlık ve fedakarlıklarla dolu GKK’ya komuta etmenin ağır sorumluluğunun bilincinde olduğunu söyledi. Daysal, iki yıl süreyle Kıbrıs Türk halkına hizmet edip mücahit ordusunu emir komuta etmenin önemine işaret ederek, KKTC’nin anayasal silahlı gücü olan GKK’yı bu konuma getiren Tümgeneral Abdullah Recep’e şükranlarını sundu. Daysal, GKK’ya adaletli, sevgi, saygı ve disiplin içinde komuta edeceğini anlatarak, hedefin daha güçlü, daha modern GKK yaratmak olduğunu kaydetti. Muharebe gücü en yüksek seviyeye çıkmış bir GKK’nın arzulandığını ifade eden Daysal, mücahit ordusu GKK’nın Kıbrıs Türk halkının esenliğine yönelik verilecek her görevi azim ve kararlılıkla yerine getireceğini vurguladı.

EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da törende yaptığı konuşmada, bu günün KKTC için büyük anlam ve önemi olan bir gün olduğunu ifade ederek, bu görevi devralan komutana başarı; devredene ise hizmetleri nedeniyle teşekkür etti. Eroğlu, GKK’nın temelinde efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)’nin bulunduğuna işaret ederek, TMT ve 1976’da kurulan GKK’nın Kıbrıs Türk halkının kendi özgürlük ve egemenliğini yaşatma kararlılığının işaretleri olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk halkının GKK ve KTBK’nin güvencesi altında özgür yaşadığını anlatan Eroğlu, Kıbrıs meselesine bir hal çaresi bulmak amacıyla görüşmelerin devam ettiğini, Türk tarafının iyi niyetle hareket ettiğini belirtti. Eroğlu, yıl sonuna kadar bir hal çaresinin mümkün olduğunu, dünyanın adadaki gerçekleri Rum tarafına da anlatması halinde bunun mümkün olduğunu, Türkiye ile KKTC’de bu yönde iradenin bulunduğunu söyledi. Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ın barış ve istikrar adası olmasını candan istediklerini anlatarak, ama kimsenin anlaşma olsun diye Kıbrıs Türk halkının egemenliğinden, özgürlüğünden, Türkiye’nin güvencisinden ödün vermesini beklememesi gerektiğini vurguladı. Eroğlu, GKK’nın Tümgeneral Mehmet Daysal’ın emir ve komutasında çok daha ileriye taşınacağından emin olduğunu anlatarak, görevi devreden ve yeni göreve atanan Tümgeneral Abdullah Recep’e teşekkür etti.

MEHMET DAYSAL KİMDİR?

Dünkü törenle GKK Komutanlığı görevine devralan Tümgeneral Mehmet Daysal’ın özgeçmişi ise şöyle:

“1958 yılında İzmir’de doğan Tümgeneral Mehmet DAYSAL, 1979 yılında Kara Harp Okulundan, 1980 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu. Çeşitli topçu birliklerinde batarya subayı ve batarya komutanlığı görevlerinde bulunan Tümgeneral Mehmet Daysal, 1989 yılında Kara Harp Akademisinden, 1993 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu.

Kurmay Subay olarak 20’nci Mekanize Piyade Tugayı Şanlıurfa’da İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü, Ulaştırma Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İzmir’de Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Ege Ordusu Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Subaylığı, 11’inci Motorlu Piyade Tugayı Denizli’de 3’üncü Piyade Tabur Komutanlığı, Avrupa Müttefik Yüksek Kuvvetler Komutanlığı Karargahı Belçika’da Kriz Yönetim Subaylığı ve Lojistik Başkan Yardımcılığı, 8’inci Kolordu Karargahı Elazığ’da İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2002-2004 yılları arasında 9’uncu Piyade Tümeni Sarıkamış’ta 28’inci P.A. Komutanlığı yapan ve 2004 yılı Yüksek Askeri Şura kararı ile 30 Ağustos 2004 tarihinden geçerli olarak Tuğgeneralliğe terfi ederek 8’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevinde bulundu. 2008 yılı Yüksek Askeri Şura kararı ile Tümgeneralliğe terfi ederek K.K. İstihbarat Başkanlığına atanan Tümgeneral Mehmet Daysal, 2010 yılı Askeri Şura kararları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına atandı. Tümgeneral Daysal evli ve iki çocuk babasıdır...”
Kıbrıs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
daysal’a, emanet, gkk, komutanlığı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Kaya Artemis Hotel - Merit Hotel - Rocks Otel - Jasmine Court Otel - Malpas Otel - Dome Otel - The Savoy Ottoman Palace - Acapulco Hotel - Kıbrıs Kongre - Mercure Hotel - Kıbrıs Rent a Car

Şu Anki Saat: 10:55 PM


Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
@kibrisda.com Uzantılı Ücretsiz Mail
Sign up
Check e-mail