Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  
Geri git   Kıbrıs - KKTC - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti > Genel Konular > Seyahat Hatıraları

Kibrisda.com


Cevapla
Seçenekler
 
LinkBack Share Stil
Alt 03-22-2010, 09:40 AM   #1 (permalink)
Administrator
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 473
Standart Güneş batmayan cennet Gazi MagosaEşsiz tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC); Akdeniz’in doğusunda yer alan, Sicilya ve Sardinya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır.

Tarihin tüm devirlerinde önemli kültürlere ev sahipliği yapan ve stratejik konumu nedeniyle, pek çok uygarlıkların izlerini taşıyan Kıbrıs, ticaret ve turizm merkezi olmuştur. 1571’den sonra Osmanlı yönetimine giren Kıbrıs, 1950’lerden sonra adada ırkçı Rumların Türklere karşı başlattıkları soykırım uygulamasına dur demek için, 1974’de Türkiye’nin askeri çıkartmasından sonra, adanın kuzeyinde 265 bin nüfusu ile 3355 metrekarelik bir kesimde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu. Ada üzerinde stratejik çıkarları olan ABD ve AB ülkeleri tarafından KKTC’ye uygulanan ambargo ve kuşatmalara karşın; KKTC, meşru bir devlet olma özelliğini her geçen gün gösteriyor. KKTC, Akdeniz turizm pastasından gereken payı almak için sürekli kendini yeniliyor. “Annan Planı” için yapılan oylamada “evet” diyen Kuzey Kıbrıslılar, bu gün 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’a hak veriyor ve “oyuna geldiklerini” söylüyorlar.

Bu yıl ikincisi yapılan “Uluslararası Sivil Savunma Konferansı”na ve deprem tatbikatına katılan ABD ve Japonya’dan Fiji’ye dek 36 ülkenin yanı sıra, pek çok yabancı basın mensubunun katılım ve ilgileri, KKTC’nin giderek sosyal, demokratik ve laik bir devlet olma gerçeğini ya da meşruluğunu kanıtlamaktadır. KKTC’ye gelen yabancılar, adanın turizm potansiyeli karşısında büyülenmekteler.

Geçtiğimiz hafta ise, KKTC’nin güvenle yatırım yapılabilecek meşru bir devlet olduğunun bir başka kanıtı gerçekleşti. Dünya’nın en büyük otel zinciri gruplarından Accor, KKTC’ye yatırım yaptı. Akfen Holding işbirliğiyle 50 milyon dolar yatırımla yapılan Girne’deki beş yıldızlı Mercure Hotel’in açılışı gerçekleşti. İstanbul, Antalya, Ankara ve Adana bağlantılı Ercan Havaalanı’na gelen uçaklar, Kuzey Kıbrıs’a düzenli turist taşıyor. Öğrenci ve turizm potansiyeli yüksek olan KKTC’de lüks oteller, gazino, eğlence ve dinlence yerleri önemli bir gelir kaynağıdır.

Bir turizm cenneti olan Kuzey Kıbrıs’ın tarihi, turistik, kültürel, sanatsal ve doğal zenginliklerinin bulunduğu yerlerin başında Gazi Magosa gelmektedir. Gazi Magosa Kalesi ve surları, Eski Kilise, Namık Kemal Zindanı, Otello Kalesi, St. Nikolas Manastırı ve Lala Mustafa Paşa Camisi, antik tiyatrosu ve mermer sütunlarıyla ünlü Salamis Ören Yeri, eski bir Rum köyü olan Ulukışla, adanın en uç noktası Zafer Burnu’nda bulunan Dip Karpaz Manastırı’nın 95 yaşındaki kadın rahibesi ve burada yabanıl yaşayan Kıbrıs eşeklerinin yanı sıra, altın kumsallarıyla ünlü plajlar, St. Barnabas Manastırı ve Müzesi, Esentepe bölgesinde Sivil Savunma tesisleri, Alagadi Caretta Caretta plajı, Villa Fırtına bölgesinden Memlük komutanı Hz. Ömer türbesi, bu bölgede gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir.

Sol kolunu kestiğimiz Cervantez, Magosa zindanında Don Kişot’u yazdı

Adanın turistik yerlerinin başında, güneş batmayan bir cennet özelliğini hep koruyan Gazi Magosa gelmektedir. Mogosa çevresi, her renk çiçeklerle süslü bir flora cennetini ve altın kumsalları ile ünlü kıyılarını öpen turkuvaz rengi denizi, her mevsim turizme olanak veriyor. Üç kapılı Magosa kalesi ve Aslanlı kapının karşısında bulunan Shakespeara’ün ünlü eseri Otello’yu yazdığı kaleyi mutlaka gezmelisiniz. Kale üzerinden liman ve Maraş bölgesine seyir yapmayı unutmayın. Magosa denince akla gelen en ilginç tarihi yapı, taş işçiliğinin ve mimari dokunun ilginç örneği olan eski St. Nokolas Manastırı iken bu gün Lala Mustafa Paşa Camisi olarak ibadete açık yapının önünde ve 1299’dan beri ayakta duran Cümbez ağacının gölgesinde krallar gibi taç giymeyi unutmayın. Bu kiliseden bozma caminin karşısında bulunan Vatan Şairi Namık Kemal (1840-188’in zindanını görmeden geçmeyin. Namık Kemal’den önce aynı hücrede yatan ve İspanyol Engizisyonu tarafından aranan korsan ve soyguncu olduğu için hakkında ölüm cezası kesinleşen Katalon Cervantez’in; 1573’de savaş suçlusu olarak sol kolu kesildikten sonra, sağ eliyle dünyanın en ünlü eserlerinden biri olan Don Kişot’u Magosa zindanında yazdığını biliyor muydunuz? Cervantez’e bu olanağı sağladığı için, Sadrazam Sokulu Mehmet Paşa’ya teşekkür eden Mayorkalı Katalonları, şimdi daha iyi anlıyoruz. KKTC Turizm ve Ekonomi Bakanı da bu gerçekten hareketle, turizm haritalarında Donkişot Zindanını görücüye çıkarmalıdır.

Rehber arkadaşım Oral Beyaz ile birlikte tattığımız, Türk ve Akdeniz mutfağının yanı sıra; Çin çorbası, Hint karidesi, şampanya soslu levrek, salata, Kıbrıs şarabı, mürekkep balığı, kızarmış dondurma, şeftali kebabı, hellim peyniri, yeşil ceviz reçeli, zeytin, mandalina, portakal, limon, muz, humus ve harnup pekmezi yiyeceklerin başında gelmektedir.

Nice kahramanlıklara, tutsaklığa, umutlara, asker mektuplarına, aşklara ve sevda şiirlerine esin kaynağı olan “gözyaşı şişeleri”nin kutsal otağından ayrılma zamanımız geldi. Dolunay ile güneşin dans ettiği mehtapta, tançiçeği gibi açılan zeytin gözlü Kıbrıs’ın kızına ve gökçe denizine doyum olmuyor. Mehtaplı gecelerde içsel bir yolculuğa var mısınız? Eğlence merkezlerinde ya da Beşparmak Dağları’nın kuytusunda, Şaman ateşi çevresinde sevdiğinizle koyun koyuna, can cana, yan yana, yana yana dansa hazır mısınız? O halde, doğa ve toplumun barışık olduğu Kuzey Kıbrıs cenneti, sizi bekliyor.

Doğal güzellikler ve tarihi zenginliklerin iç içe yaşadığı, güvenli ve dostça Türk konukseverliğinin sunumu, barış içinde birlikte yaşama kültürünün örneği, dört mevsim güneş batmayan cennet Gazi Magosa’nın ardından; bir başka gezide Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’a buluşmak dileğiyle... İnsanca yaşamak, keşfetmek, yatırım yapmak, okumak, gezmek, görmek, eğlenmek, dinlenmek ve alış veriş yapmak için; Kuzey Kıbrıs’ı seçin...
Kıbrıs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Powered by vBulletin® Version 3.8.0 Beta 1
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
@kibrisda.com Uzantılı Ücretsiz Mail
Sign up
Check e-mail